Siirry sisältöön

Räätälöity opetus sai Ifrahin rakastamaan numeroita – Suomi tukee uutta opetusinnovaatiota Somaliassa

Oikeantasoinen opetus vahvistaa lasten taitoja Somaliassa.

Artikkeli
Tyttö istuu pulpetin ääressä ja katsoo kameraan.
© UNICEF/UNI792520/Mumin

–  Rakastan tulla kouluun ja oppia uusia asioita, sanoo 13-vuotias Ifrah Mohamed, joka käy koulua Al Camarin maansisäisten pakolaisten leirillä Baidoassa, Somaliassa.

Aina koulunkäynti ei ole ollut yhtä mieluista. Kun Ifrah aloitti Al Camaarin koulussa vuoden 2024 alussa, hän oli ujo ja luku- ja laskutaidon kanssa oli paljon haasteita. Hän asui äitinsä kanssa vaikeissa oloissa, ja hänen koulunkäyntinsä oli ollut epäsäännöllistä. Ifrahin osaaminen oli jäljessä ikätasoon nähden.  

Nyt aaltopeltikaton alla olevassa tilapäisessä luokkahuoneessa on käynnissä hiljainen muutos koulussa käyttöön otetun uuden aloitteen, TaRL:n (Teaching at the Right Level) ansiosta.

– Ryhmätyöt ovat opettaneet minulle uusia taitoja ja itseluottamukseni on parempi. Odotan aina innolla koulua. Lempiaineeni on matematiikka. Olen siinä nykyään hyvä, ja nyt jopa autan ystäviäni, kun he tarvitsevat tukea, Ifrah kertoo.

Räätälöity opetus tukee erityisesti maansisäisiä pakolaisia

UNICEFin yhdessä paikallisten toimijoiden kanssa toteuttama TaRL tarkoittaa sitä, että opetus räätälöidään kunkin lapsen tasolle sopivaksi. Sen sijaan, että oppilaat ryhmiteltäisiin iän tai luokka-asteen mukaan, heitä arvioidaan ja opetetaan sen mukaan, mitä he osaavat. Al Camaarin koulussa tämä on auttanut valtavasti Ifrahin kaltaisia oppilaita. Suomen valtio on tukenut ohjelmaa.

– Kun Ifrah liittyi luokkaan, hän oli hyvin ujo, ja hänen oli vaikea pysyä mukana oppitunneilla, sanoo Ifrahin opettaja Abdi, joka on ollut mukana ohjelmassa alusta alkaen.

Opettaja kertoo, että TaRLin avulla Ifrahin oppiminen on parantunut, erityisesti pienryhmissä oppiminen on ollut tehokasta.

– Nyt hän on yksi luokan aktiivisimmista oppilaista, erityisesti matematiikassa. Hän pärjää hyvin ja toimii hyvänä esimerkkinä myös muille, opettaja Abdi sanoo.

Haaveena opettajan työ

Enää Ifrah ei ole takamatkalla vaan menossa kovaa vauhtia eteenpäin. Hänen kasvonsa syttyvät, kun hän ratkaisee taululla olevan matemaattisen tehtävän, ja hän auttaa usein luokkatovereitaan ymmärtämään hankalia laskuja. Hän haaveilee siitä, että hänestä tulisi jonain päivänä opettaja, ”jotta voisin auttaa muita samalla tavalla kuin opettajani auttoivat minua.”

Somaliassa lukuvuonna 2023–2024 käynnistyneessä TaRL-pilottiohjelmassa keskitytään parantamaan 8–17-vuotiaiden lasten luku-, kirjoitus- ja laskutaitoa. Ohjelma on tavoittanut yli 23 000 lasta, joista yli 10 000 tyttöä ja 527 vammaista lasta.

Julkaistu 4.8.2025