Unite For Children
Etusivu - Koulut - Stop Aids -kävely
© UNICEF

Stop Aids -kävely 2009-2010

vaikuttakaa yhdessä maailman hiv-aids tilanteeseen

Stop Aids -kävely on koko koulun yhteinen ulkoilutapahtuma, jossa nuoret liikkuvat maailman lasten ja nuorten hyväksi ja saavat tietoa hiv-aidsista. Kävelytapahtuma tukee koulun kansainvälisyyskasvatusta ja lapsen oikeuksista tiedottamista Suomessa sekä tarjoaa nuorille kanavan osallistua lapsen oikeuksien toteutumiseen maailmanlaajuisesti.

Kävele apua nuorille ympäri maailman

Kävelykonseptia on toteutettu alakouluissa jo 10 vuotta ja siihen osallistuu vuosittain lähes 150 000 lasta. Nyt myös yläkoululaiset voivat toteuttaa erityisesti yläkouluikäisille räätälöidyn Stop Aids –kävelyn, jonka tuotot ohjataan UNICEFin maailmanlaajuiseen hiv-aids työhön. Koulunne voi järjestää kävelyn itse valittuna päivänä ympäri vuoden. Hyviä ajankohtia ovat esimerkiksi liikunta- ja lauantaikoulupäivät.

Ennen tapahtumaa oppilaat saavat määritellä luokalle hiv-aids -työhön lahjoitettavan tavoitesumman UNICEFin hintaesimerkkien avulla. Summa jaetaan luokan oppilasmäärän mukaan ja oppilaat hankkivat lähipiiristään tukijoita eli sponsoreita tukemaan luokan tavoitetta. Ennen tapahtumaa oppilaat myös tutustuvat hiv-aidsiin lapsen oikeuksia tukevan kansainvälisyyskasvatusmateriaalin avulla.

Stop Aids –kävelyn tapahtumapäivänä oppilaat kiertävät 2 tunnin aikana muutaman kilometrin pituisen radan, jonka varrelle on pystytetty rasteja. Rasteilta löytyy vastaukset oppilaille jaettuihin hiv-aids aiheisiin kysymyslomakkeisiin.

Huom! Oppilas voi osallistua Stop Aids -kävelyyn myös ilman sponsoria.

Nuorten hiv-aids -tartunnan kuriin

Lukuvuoden 2009-2010 aikana kerättyillä  tuotoilla tuetaan UNICEFin tekemää globaalia hiv-aids-työtä. Joka päivä yli 6000 nuorta saa hiv-tartunnan. Koska nuoret ovat suurimmassa riskissä saada hi-viruksen, kiinnitetään erityistä huomiota nuorten hiv-valistukseen ja –koulutukseen: nuorille tarjotaan iän ja sukupuolen mukaista lisääntymisterveys- ja seksuaalivalistusta, tietoa ja palveluita. Seksuaalivalistuksen lisäksi UNICEF huolehtii aids-orvoista turvaamalla heille koulunkäyntimahdollisuuden sekä muut peruspalvelut ja suojelemalla heitä hyväksikäytöltä, väkivallalta ja lapsikaupalta.

Hiv-aids kuunnelma (engl.20 min)

5-osainen dokumentti hiv-aids -työstä (engl. 20 min)


Mitä kerätyillä varoilla saadaan aikaan?


Hyviä uutisia maailmalta!



Lue (pdf) mitä kerätyillä varoilla
on saatu aikaan viime vuoden aikana.


Videomateriaalia tuloksista
Lesotho
Namibia
Kongo

Jo pienelläkin summalla voi vaikuttaa


• 1 € hiv-pikatesti
• 6 € yhden hiv-aids-aiheisen oppikirjan painaminen Zimbabwessa
• 12 € hiv-koulutus nuorelle Mosambikissa
• 40 € raskaana olevan naisen hiv-testaus sekä lääkkeet, joilla estetään viruksen siirtyminen lapseen
• 350 € vuoden tuki vanhempansa menettäneelle lapselle (sis. koulutuksen, ruoan, terveys- ja tukipalvelut)

Tapahtuma- ja oppimateriaali on maksutonta

Ennen liikuntahetkeä tutustutaan Tansanian nuorten tilanteeseen tapahtumapaketin sisältämän DVD:n, lapsen oikeuksien ja muun tilaamanne oppimateriaalin avulla.

Järjestäjän ohjeet

Ilmoittaudu mukaan tästä


Oliko tästä sivusta hyötyä?
Paljon (4) Jonkin verran (3) Vähän (2) Ei yhtään (1)
Mielipiteesi tästä sivusta:
Ole hyvä ja syötä numerot tekstikenttään
Liity postituslistalle


Tilaamalla uutiskirjeen saat sähköpostilla tietoa UNICEFin työstä ja siitä, mitä lahjoituksellasi saadaan aikaan.

Aiheeseen liittyvää