Sivu päivitetty: 23.01.2012 15:19
Anna & Toivo –nukke pelastaa lapsen elämän
UNICEFin nukkekampanjan idea on yksinkertainen. Tehdään mielikuvitusta käyttäen räsynukke, "maailman lapsi", joka edustaa vapaasti valittua kansallisuutta. Valmis nukke tarjotaan yleisölle adoptoitavaksi. Näin kerätään varoja maailmanlaajuista rokotuskampanjaa varten. Jokainen oman kodin löytänyt nukke pelastaa yhden lapsen elämän.Anna & Toivo -nuken idea syntyi Italiassa 1988. Suomessa nukkekampanja lähti käyntiin Oulussa vuonna 2002. Tähän mennessä suomalaisten tekemät Anna & Toivo -nuket ovat mahdollistaneet rokotukset yli 10 000 maailman lapselle. Suomessa nukkeja tekevät mm. UNICEFin vapaaehtoiset, koululaiset ja käsityökerhot. Kaikki käsitöistä kiinnostuneet - tervetuloa mukaan!
Tarvitsette
- Käytettyjä, kierrätettyjä kankaita/vaatteita, nauhoja, lankoja, koruja yms.
- Vanua täytteeksi, syömäpuikko täyttämisen helpottamiseksi
- Kapeita kangastusseja kasvojen piirtämiseen
- Ompelukone, sakset, nuppineuloja, silmäneula ja ompelulankaa.
- Haihtuva tussi, kasvojen suunnitteluun
UNICEFilta saatte tilattuna
- Tarvittaessa nuken kaavat
- Henkilökortteja 1/nukke
- UNICEF-kangasmerkkejä 1/nukke
- Nuken ideasta kertovia kortteja 1/nukke
- Anna & Toivo julisteita
- Tilisiirtolomakkeen
Ohjeet nukentekijöille
- Kaikki UNICEFin Anna & Toivo –nuket tehdään saman kaavan mukaan. Kaavoja saa tilata UNICEFin toimistosta paperisena. Tutustu huolella kaavaan ja siinä oleviin tarkempiin ohjeisiin, jotta nukesta tulee aito UNICEF-nukke.
Nuken kaava, suomenkielinen
Nuken kaava, ruotsinkielinen
Huom! Kaava on puolet alkuperäisestä koosta. Suurenna kaava kaksinkertaiseksi saadaksesi nukesta oikean kokoisen. Paperinen kaava on oikean kokoinen. Jos kaavan ottaa netistä, niin se on suurennettava. Kaavan oikea korkeus on noin 47 cm ja valmis nukke noin 44 cm pitkä. - UNICEFin kangasmerkki kiinnitetään nuken jalkasaumaan tai muuhun näkyvään paikkaan.
- Jokaisen nuken mukaan liitetään henkilökortti, jonka tekijä täyttää nuken henkilötiedoilla ja omilla yhteystiedoillaan. Nuket ovat näin rekisteröityjä toisin kuin monet maailman oikeista lapsista. Henkilökortin mukana olevan postikortin uusi ”perhe” voi lähettää nuken tekijälle, jotta tämä saisi tietää, mistä nukke on löytänyt kodin.
- Valmis nukke tarjotaan yleisölle adoptoitavaksi. Näin kerätään varoja maailmanlaajuista rokotuskampanjaa varten. Vähimmäislahjoitus nukesta on 20 euroa. Tällä summalla UNICEF voi hankkia elintärkeät rokotukset yhdelle lapselle kuutta tappavaa tautia vastaan (jäykkäkouristus, polio, hinkuyskä, tuberkuloosi, tuhkarokko, kurkkumätä). Jokainen oman kodin löytänyt nukke pelastaa lapsen elämän!
Tilaa tarvittavat materiaalit UNICEFilta
UNICEFin paikallisryhmät tekevät ja myyvät Anna & Toivo –nukkeja, yhteystiedot löydät täältä. Nukkekerhoilla ym. yhteisöillä on mahdollisuus järjestää omat nukketalkoonsa ja -näyttelynsä. Ohjeita rahojen tilitykseen antaa Mia Granqvist, p. 09 5845 0212, sähköposti etunimi.sukunimi@unicef.fiKouluilla voidaan valmistaa nukkeja ja järjestää nukketalkoita. Hyviä ompelusesonkeja ovat mm. joulu ja äitienpäivän tienoo. Koulut saavat nukkemateriaalien tilauksen yhteydessä UNICEFilta viitenumeron, jonka kautta voivat ohjata lahjoitusrahat. Lisäohjeita ja materiaalitilaukset Jaana Tuhkaselta 044 5452 203, sähköposti etunimi.sukunimi@unicef.fi.
UNICEF rokottaa 60 % maailman lapsista
Joka vuosi yli kaksi miljoonaa lasta kuolee tauteihin jotka olisi voitu estää rokottamalla. UNICEF on johtava rokotteiden toimittaja ja toimii yhteistyössä kehitysmaiden hallitusten kanssa rokotusohjelmien aikaansaamiseksi. Työ tuottaa tulosta, sillä 20 vuoden aikana (1988–2008) esimerkiksi polio on vähentynyt 99 %:lla ja vuosina 1999–2005 tuhkarokkoon kuolleiden lasten määrä on puolittunut. UNICEF rokottaa lapsia myös sodan keskellä.Rokottaminen kuutta tappavaa lastentautia vastaan on yksi UNICEFin keskeisistä tehtävistä lapsen oikeuksien puolesta. Nämä tappavat taudit ovat kurkkumätä, hinkuyskä, jäykkäkouristus, tuberkuloosi, polio ja tuhkarokko. Kun vielä vuonna 1980 vain noin 20 prosenttia maailman lapsista rokotettiin näitä tauteja vastaan, vuonna 2009 rokotteet sai jo 82 prosenttia lapsista.
Tulosta
Jaa

